Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çiftçilere kuraklık desteğiyle ilgili, "Kuraklık halinde devlet desteği mutlaka olacaktır." dedi.
Çiftçilere kuraklık desteği müjdesi
16.01.2018

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımsal desteklerin faydasına dikkati çekti.

Söz konusu desteklerin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığının yüzde 100 denetlenemediğini ifade eden Fakıbaba, "Eğer verdiğimiz destekler yanlış yerlere gittiyse onun parasını il müdüründen alırım. Çünkü bu paralarda tüyü bitmemiş yetimlerin ve 80 milyonun hakkı var." diye konuştu.

Bakan Fakıbaba aynı zamanda çitfçilere kuraklık desteğiyle ilgili de, "Endişeye gerek yok. Kuraklık halinde devlet desteği mutlaka olacaktır." müjdesini verdi. 

"Çok büyük kontrollerimiz olacak"

Fakıbaba, desteklere yönelik denetimlerde takım çalışmasının önemine değinerek, "Bu iş bir takım oyunu, tek başına bir bakanın ya da merkezdeki bürokratın başarılı olması mümkün değildir. Başarı asıl yerelde olur. Bu bağlamda çok ciddi çalışmalarımız var. Arkadaşlarıma inanıyor ve güveniyorum, çok dikkatli olacaklar, ölçüp biçecekler. Bakanlık olarak desteklerin yerine ulaşıp ulaşmadığına ilişkin çok büyük kontrollerimiz olacak" ifadesini kullandı.

STK'ları da desteklerin kontrolü sürecine dahil etmeyi düşündüğünü anlatan Fakıbaba, böylece desteklerde daha şeffaf olunabileceğini, kime ne verildiğinin, neticesinin ve takibinin daha rahat yapılabileceğini söyledi.

Fakıbaba, "Kanunlara aykırı bir işlem tespit edilirse hem kendi arkadaşımızı hem de o parayı alanı savcılığa veririm." dedi.

Kaynak: TRT Haber/AA


Kaynak : Trthaber.com.tr